A A A
  • Elektryczna obroża i tresura psa
    Elektryczna obroża i tresura psa

Elektryczna obroża dla psa : pytania i odpowiedzi

Jak działa tego typu obroża do tresury psa i w jakiś sytuacjach można, a kiedy nie należy jej używać.


Urządzenie jakim jest elektryczna obroża dla psa to alternatywa dla tych właścicieli psów którzy z różnych powodów nie mogą lub nie chcą korzystać z fachowej pomocy tresera. Są również takie sytuacje i problemy z psem iż nawet najlepszy treser jest wobec nich bezradny i w takich sytuacjach z pomocą przychodzą elektryczne obroże dla psów. Nie jest to jednak rozwiązanie, które może być lekiem na całe zło. Przy niektórych problemach z psem, takich jak agresja u psów warto używać obroży elektryczne pod okiem i według wskazówek tresera, który fachowo rozpozna problem z psem i udzieli cennych rad aby problem ten za pomocą elektrycznej obroży rozwiązać, a nie niechcący zaognić.


Według producentów tego typu urządzeń tresura psa w której stosowana jest obroża elektryczna można rozpocząć już kiedy pies zna podstawowe komendy i skończył kilka miesięcy - zwyczajowo przyjmuje się, że wiek psa pół roku jest takim momentem, że pies kojarzy związki przyczynowo - skutkowe i jest sens używania tego typu obroży do poskromienia i korekty niechcianych zachowań u psów.


Czy każdy pies może używać elektrycznej obroży ?


Niemal każdy. Warunkiem jest oczywiście jego wiek gdyż zbyt młode psy nie kojarzą odpowiednio związków przyczyny i skutku na czym opiera się prawidłowo powadzona tresura psa z obrożą elektryczną. Przed pierwszym użyciem tego typu środka treningu warto również sprawdzić stan zdrowia psa i spotkać się w tym celu z weterynarzem.


Jeśli podejmujesz decyzję o stosowaniu elektrycznej obroży do szkolenia psa sprawdź również co oferuje model obroży, który planujesz zakupić. Na rynku jest naprawdę duży wybór tego typu urządzeń. Od tanich obroży z rynku chińskiego, których jakość pozostawia wiele do życzenia aż po produkty po kilka tysięcy złotych, których używają najbardziej wymagający użytkownicy - treserzy i myśliwi.


Przede wszystkim należy sprawdzić czy wybrana obroża elektryczna oferuje odpowiedni impuls dla psa którego posiadasz. Wśród wielu ofert znajdziesz obroże elektryczne dla małych, średnich i dużych psów. Wybierzesz również dobrą i skuteczną obrożę elektryczną dla psa z gęstą lub długą sierścią.


Funkcje elektrycznej obroży dla psa.


Większość markowych obroży elektrycznych posiada regulację siły impulsu w kilku natężeniach. Im większa regulacja siły impulsu tym większa możliwość dobrania impulsu właściwego do temperamentu Twojego psa i danej sytuacji. Można przyjąć, że 4 poziomy to absolutne minimum, choć są obroże które oferują płynną regulację nawet powyżej 100 poziomów.


Ważne również aby wybrana obroża elektryczna posiadała zróżnicowane typy impulsów. Podstawowym typem jest impuls ostrzegawczy. Jest to impuls w którym elektryczna obroża podaje bardzo krótki impuls bez względu na długość wciśnięcia przycisku na pilocie. Tego typu reakcja ma za zadanie odwrócenie uwagi psa od wykonywanej czynności.


Ważną funkcją jest również impuls korygujący. Tego typu impuls można regulować nie tylko co do jego siły ale również długości jego trwania. Dzięki temu można psa "łagodniej" oderwać od niewłaściwego zachowania stosując łagodniejszy bodziec o dłuższym działaniu. Jest to o tyle ważne, że bodziec powinien być jak najbardziej nieprzyjemny dla psa, ale nie powinien sprawić mu bólu.


Prawidłowo działająca obroża elektryczna powinna posiadać również system ostrzegania dźwiękiem lub w lepszych modelach wibracją obroży. tego typu sygnał zazwyczaj poprzedza właściwy impuls, a w dłuższej perspektywie może go w pełni zastąpić.