A A A

Elektryczne obroże, obroża indukcyjna i teletakt

Czym się różni elektryczna obroża dla psa od urządzeń takich jak elektroniczna obroża, obroża indukcyjna lub teletakt.


Prawidłowa odpowiedź brzmi: ... w sumie niczym :)


Tak, to prawda pod tą samą nazwą kryje się ciągle elektryczna obroża dla psa. Określenie teletakt jest zazwyczaj stosowane przez myśliwych. Są przypadki kiedy pod pojęciem teletaktu rozumie się nieco wyższy typ obroży elektrycznej o większym zasięgu i obroży bardziej odpornej na wszelkie czynniki atmosferyczne i trudne warunki użytkowania. Określenie obroża indukcyjna często krąży natomiast w szeregach treserów psów, podobnie jak określenie obroża elektroniczna. Zdaje się, że tak duża liczna określeń tego typu urządzeń do którego można śmiało dołożyć również frazę elektroniczna obroża wynika z faktu, że samo połączenie słów obroża i elektryczna wywołuje podświadomie negatywny odbiór. Co ciekawe fraza elektryczny pastuch działa już nie tak "nerwowo" na słuchacza.

 

Cóż. Ludzie boją się rzeczy których nie znają i negują często stosowanie elektrycznej obroży dla psów głównie ze względów emocjonalnych.

 

Jest też jednak inna, druga strona tego medalu. Wiele osób nie do końca sobie uświadamia jak stosować urządzenie jakim jest elektryczna obroża dla psa. Podstawowym problemem jest skojarzenie, że tego typu rozwiązanie służy li tylko i wyłącznie do karania psa. Nic bardziej mylnego ! Prawidłowo używana obroża elektryczna ma wspomóc tresurę psa. Stosowane bodźce awersyjne z jednej strony są niezwykle skuteczne i zapewniają stały kontakt z psem na dużą odległość ale z drugiej strony używanie obroży w niewłaściwy sposób i jej nadużywanie może doprowadzić do pogłębienia problemów z psem. Zresztą tego typu problemy mogą powstać przy nadużywaniu każdego innego środka wychowawczego: choćby kagańca, linki czy zwykłej smyczy. W odróżnieniu od pozostałych rozwiązań przy elektrycznej obroży pies nie kojarzy jednak nieprzyjemnego uczucia z nami – dzięki możliwości działania na odległość pies może skutecznie połączyć związek pomiędzy daną czynnością, ostrzeżeniem (nasza komenda lub w dalszej kolejności ostrzeżenie w obroży) i nieprzyjemnym dla psa bodźcem. Najważniejszą zaletą obroży elektrycznej jest więc fakt, że oferuje ona korektę zachowania psa na dużą odległość, ale jednocześnie umożliwia danie psu więcej swobody.

 

Czy elektryczna obroża jest bezpieczna dla psa ?

 

W obecnym czasie na rynku pojawia się też coraz więcej markowych obroży elektronicznych, które działają w bezpieczny dla psa sposób. Organizacja, która zrzesza część producentów obroży elektronicznych wydaje certyfikat ECMA, który poświadcza nie tylko wysoką jakość produktu, ale również fakt, że dana obroża elektryczna spełnia restrykcyjne normy bezpieczeństwa. Do organizacji ECMA przystąpili tacy producenci jak Dogra, SportDOG, Innotek czy PetSafe. Poza normami siły i długości stosowanego impulsu, w tego typu obrożach zastosowano również wiele zabezpieczeń przed niekontrolowanym lub niewłaściwym użyciem.