A A A
  • szczekanie
    szczekanie

Szczekanie

Szczekanie, wycie i ujadanie psa to częsty powód nieporozumień z sąsiadem. Problem ten powoduje u nas niejednokrotnie stres i ból głowy.

Problemy związane ze szczekaniem psa za ścianą często stają się przyczyną niechęci do naszych sąsiadów. Sytuacja ta niejednokrotnie nie jest brana pod uwagę przez właścicieli nazbyt głośnych psów. Dla nich to nie jest problem, gdyż jako posiadacze psów twierdzą, że "pies jest od tego, by szczekał". Dla tych, którzy nie mają własnego psa, bądź posiadają lecz takiego nieco cichszego jest to po prostu udręka. Cóż, prawdą jest że do wszystkiego można się przyzwyczaić i jeśli przez dłuższy czas przebywamy np. koło lotniska to po pewnym czasie nie słyszymy już lądujących samolotów. Tak być jednak nie musi.

 

Istnieje całkiem dobre rozwiązanie takiego problemu. Na zachodzie stało się to już standardem, natomiast w Polsce produkty te można zakupić już od kilku lat w dość dużym wyborze rozwiązań. Mianowicie rozwiązaniem tego typów problemów ze szczekaniem psów jest obroża antyszczekowa. Nie każdy bowiem wie, że na rynku jest szeroka oferta rozwiązań takich jak obroża antyszczekowa, czy inne systemy ultradźwiękowe ograniczające szczekanie i ujadanie nadmiernie pobudzonych psów. Tego typu obroża elektryczna, sprayowa lub dźwiękowa dla psa skutecznie rozwiąże problem uporczywego szczekania. Często również stanowi remedium na ujadanie i wycie psa. Ważnym czynnikiem dla którego masa właścicielów głośnych psów decyduje się na takie rozwiązanie jest nie tylko skuteczność ale również czas w jakim szkolenie psa przynosi efekty - są psy które już następnego dnia znacząco ograniczają swoje szczekanie i wycie !

 

Zawsze możesz zacząć rozmowę z właścicielem psa od polecenia mu którejś ze skutecznych obroży antyszczekowych. Jeśli jednak próbowałeś już rozmowy z sąsiadem na wszelkie możliwe sposoby i nic to nie dało podeprzyj się prawem. Można się zwrócić do administracji budynku czy do Policji bądź Straży Miejskiej. Można również zgłaszać się do organizacji dbających o prawa zwierząt (Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami). Szczekanie i ujadania psa Twojego sąsiada może wynikać również ze złego traktowania zwierzęcia lub, co ma miejsce najczęściej, braku należytej opieki i czasu dla własnego psa - stąd u psa chęć dania znać o sobie i pojawia się szczekanie i wycie.

Jeżeli dalej borykasz się z problemem hałaśliwego psa w sąsiedztwie, możesz wypróbować stacjonarnego systemu ultradźwiękowego. Wystarczy, że postawisz go np. przy płocie rozgraniczającym ogród Twój i sąsiada. Urządzenie to będzie emitować nieprzyjemne dla ucha psa dźwięki, kiedy ten zacznie ujadać. Niestety tego typu urządzenia mają niższą skuteczność niż tradycyjne obroże antyszczekowe i nie zawsze szczekanie psa uda się w ten sposób wyeliminować.